top of page

HELENA - 60 let na scéně

Přes tři sta archivních fotografií, sto originálních kostýmů od slavných domácích i zahraničních návrhářů, ale i nově nalezené původní šaty z pohádky „Šíleně smutná princezna“ či ještě nevystavené kostýmy skupiny Golden Kids. Nejen to bude k vidění v Galerii Tančící dům na výstavě Helena – 60 let na scéně. Výstava zachycuje kariéru česká královny popu a to od jejích začátků s Golden Kids až do současnosti. Expozice, která potrvá od 29. května do 23. února příštího roku, nabídne ve dvou patrech domu ucelený pohled na hudební tvorbu zpěvačky a poprvé veřejnosti odhalí foto a video ukázky ze soukromého archivu z 60. let. Návštěvníky čekají i dva obrazy, které pro Helenu Vondráčkovou namaloval Karel Gott, originální soška Zlatého slavíka z roku 1966 nebo kostýmy z roku 1964, které zpěvačce šila její maminka. 

 

Vystupovat na světových festivalech a pódiích od Japonska po Brazílii je sen, který se nesplní ani mnoha současným zpěvačkám. Pro Helenu Vondráčkovou to byla realita. Přesně před šedesáti lety v dubnu 1964 vyhrála v pražské Lucerně soutěž Hledáme nové zpěvákya hned dostala nabídky na nahrávání písní a účinkování v televizních pořadech. Píseň Červená řeka, která zazněla o pár týdnů později, se přes noc stala hitem a rozjela její kariéru naplno. Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit s počátky její kariéry. Uvidí plakát k osudové talentové soutěži, kam zpěvačku přihlásil její tatínek a změnil tím tehdy sedmnáctileté Heleně život. Mezi exponáty je i broušená váza, kterou za výhru dostala. Nebo první vydané “elpíčko” a archivní fotografie a video záběry, které ukazují i odvrácenou stranu slávy. 

 

Expozice nabízí mimo jiné i moderní kostýmy, které vznikly po roce 2000, nebo partitury, do kterých jsou ručně zapisovány poznámky z natáčení dnes již legendárních písní. Součástí je i velké množství obrazového materiálu včetně vzpomínek a zážitků z prvních koncertů v zahraničí, které na výstavu zapůjčila Česká televize.

bottom of page