top of page

Stanislav Libenský Award

- Mezinárodní výstava skla 

19.9. - 14.12 2014

 

Stanislav Libenský Award (založ. r. 2009) je jediná mezinárodní soutěžní výstava skla na světě, do které se mohou hlásit čerství absolventi

Stanislav Libenský je považován za významného českého sklářského umělce a pedagoga, jehož díla vytvořena ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou, jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě. Kromě vlastní tvorby rovněž vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a byl ředitelem a pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, kde také trvale žil a tvořil po většinu svého života.

Soutěž slouží k mezinárodní prezentaci mladých sklářských umělců. Cílem soutěže je pomoci rozvíjet mezi nimi sklářské umění a porovnávat různé přístupy a způsoby práce. Iniciátor soutěže – Pražská galerie českého skla (PGČS) doufá, že díky této soutěži a následné dlouhodobé výstavě pomůže mladým umělcům vstoupit do světa businessu a prozkoumat potenciál skla.

Na každé z předcházejících výstav bylo k vidění mnoho vynikajících děl z 30 zemí a 40 vysokých škol.

 

Porota:

Alena Matějková (ČR) je sochařka, výtvarnice a návrhářka skla. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením prof. Kopeckého. Vytváří skulptury z kamene, mramoru, skla i z ledu. Od malých děl plovoucích po vodě k rozsáhlým instalacím. Používá motivy dveří, fragmenty zdí, svícnů, královských korun, lodí, květin, osob a další. Nachází inspiraci v historických ornamentech, v mýtech a příbězích a ve svých představách. Její výtvory jsou často o světle. Je zastoupena v mnoha sbírkách po celém světě, kde také vystavovala na řadě sólových či skupinových výstavách. Za svá díla obdržela mezinárodní i česká ocenění.

 

Amy Schwartz (US) nastoupila do Corning Museum of Glass v roce 1995, aby založila Studio – uměleckou a vzdělávací instituci, které poskytuje programy pro lidi všech věkových kategorií a všech odborných úrovní znalosti skla.Její hlavní činností je psaní osnov a zajišťování mezinárodně uznávaných sklářských výtvarníků. Mimo jiné dohlíží také na výběr studentů a rozdělování stipendií. Má na starosti koordinaci stážistů a programy pro školy a skupiny.Od roku 2002 dohlížel na vzdělávací programy pro celé muzeum. V roce 2007 se stala vedoucí oddělení vývoje a stala se tím tak členkou hlavního týmu musea.

 

Ašot Haas (SK) absolvent bratislavské Vysoké škole výtvarných umění, ateliérů Průmyslový Design (F. Chrenka), Transport Design (Š. Klein), Glass Design (J. Gavula) a Socha, Objekt, Instalace (J. Meliš). Tvorba tohoto mladého autora, která by se dala zařadit do geometrické abstrakce a konstruktivismu, osciluje mezi designem, sochařstvím a sklářským výtvarnictvím. V roce 2007 mu byla udělena prestižní Cena Galérie Nova za sklo. Ašot Haas vystavuje po celé Evropě i USA a jeho díla jsou součástí sbírek významných galerií.

 

Krzysztof Kucharczyk (PL) historik umění, absolvent Vratislavské univerzity a Ekonomické školy ve Varšavě (management kultury). V současné době je manažerem BWA Galerie Skla a Keramiky ve Vratislavi. Byl producentem a kurátorem více než 30 výstav věnovaných zejména sklu a keramice (např. Jakub a já/ J. Berdych a J. Berdych, Tancuj/D. Drozdowska, Proces / K. Szczesna, Vojna a mír, navíc/E. Grosseová).

 

Reino Liefkes (UK) vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně. Vystudoval dějiny umění na univerzitě v nizozemském Leydenu. V roce 1992 začal pracovat ve V&A Muzeu, kde se v roce 2004 stal vedoucím oddělení keramiky a skla. Reino Liefkes se specializuje na sklo a evropskou kameninu a byl hlavním kurátorem nové V&A Galerie Keramiky, která byla zahájena v letech 2009-2010. Reino Liefkes je autor/editor Glass (V & A 1997) a Mistrovská díla světové keramiky (V & A 2008). V současné době je předsedou mezinárodního sklářského výboru v ICOM (Mezinárodní rada muzeí).

 

Odborným garantem je Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D. (CZ), vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Působil v Národním technickém muzeu v Praze a v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Autor a spoluautor více než čtyř desítek výstav, bezpočtu článků do odborných časopisů a člen mnoha soutěžních komisí.

bottom of page